hubert


Úvod
Služby
Moravský teplokrevník
Ceník
Fotogalerie
Prodej
Odkazy

Kontakt:
mobil:

Burešova: 732 206 628

Pustiměř  49
683 21

e-mail: farma.bures@seznam.cz

kone

traktor
kocar
 
Copyright ©  2007 V.Bureš
Soukromá zemědělská
farma
LADISLAV BUREŠ

MORAVSKÝ TEPLOKREVNÍK

v 19. století - vliv starošpanělských a italských koní. Na jeho vzniku se podílel anglický plnokrevník, anglický polokrevník a za účelem zmohutnění byl jednorázově použit Oldenburg (Český teplokrevník).
od Českého teplokrevníka má všestranné použití (jezdecko-tažný typ)
je ušlechtilejší, harmoničtější, sušší. Jeho kohoutková výška je 168 - 174 cm a váží 650 kg.
zbarvení - hnědák, ryzák, vraník

Moravský teplokrevník

Vývoj:
    Moravský teplokrevník vznikl podobně jako český teplokrevník na základě polokrevných kmenů Furioso a Przedswit, částečně i Gidran a Shagya. Ve svém původním typu byl spíše mnohostranně užitkovým koněm. I v oblasti Moravy byl v plemenitbě teplokrevných koní používán kůň oldemburský, ale linii zde založil pouze jediný hřebec (Eboli). Chov moravského teplokrevníka proto navazoval na hřebčínské linie polokrevných koní. Zvláštní význam měl v tomto chovu hřebčín Pohořelice. Od 60. let minulého století došlo ke smísení českého a moravského teplokrevníka. Péčí Svazu chovatelů a příznivců  moravského teplokrevníka (SCHPMT), založeného v závěru 20. století, došlo ke shromáždění podkladů potřebných pro opětovné uznání tohoto plemene.
Současný moravský teplokrevník je mladé plemeno uznané v roce 2004. Jeho vývoj vychází z původních rakousko – uherských kmenů koní Furioso, Przedswit, Gidran, Horth Star, Star of Hannover, Nonius, Shagya a Catalin. Do plemenné knihy byli zapsáni koně na základě genetické analýzy jejich původu.

Charakteristika:
    Jedná se o koně, který byl oddělen z populace českého teplokrevníka na základě požadavků z hlediska původu po vybraných nositelích původních genů. V současné době je nezbytná typová homogenizace a detailní charakterizace tohoto nově uznaného plemene. Protože se jedná o rozsahově omezenou a geneticky cennou populaci, měla by snaha chovatelů tohoto plemene vyústit v jeho zařazení do genetických zdrojů.
    Je to kůň středního obdélníkového rámce, souladné stavby těla. Hlava je suchá, s výrazným živým okem, střední až dlouhý klenutý krk, výrazný kohoutek, kratší a pevná horní linie s dobře vázanými bedry a oválnou dlouhou zádí. Dlouhá a šikmá lopatka, suchý, kostnatý fundament s výraznými klouby a šlachami, středně dlouhá pružná a pevná spěnka a dobře úhlovaná pevná kopyta. Je požadován výborný charakter, spolehlivost, pracovitost, vyrovnaný temperament, tvrdá konstituce se snadnou krmitelností

Využití:
    Moravský teplokrevník je všestranně užitkový kůň vhodný ke sportovnímu využití, ale využitelný i jako kůň hospodářský nebo turistický. Většina těchto koní se vyznačuje prostorným a pružným pohybem, což dává předpoklady pro dobrou výkonnost.

Počet koní v ČR:
    Do aktivní populace moravského teplokrevníka je v roce 2004 zařazeno 25 hřebců a 205 klisen které splňují požadavky z hlediska původu a zevnějšku. Plemennou knihu vede SCHPMT (http://www.sweb.cz/kone-mt).Plemennou knihu vede: Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka (SCHPMT)
Sídlo: Chropyňská 1902, 767 01 Kroměříž
Kontaktní osoba: Ing.Jana Burešová
Telefon: 732 206 628 - e-mail: farma.bures@seznam.cz
/www.moravskyteplokrevnik.cz